Rozdrabniacz bijakowy i jego zastosowanie

Dbanie o ogród nie jest proste, ale kiedy wiemy jak to robić dobrze i jakich sprzętów używać może się to stać naprawdę satysfakcjonujące!

Gałęzie w ogrodzie

Rozdrabniacz bijakowy, mulczer leśny lub kosiarka bijakowa to wszystko nazwa jednego sprzętu, który jest odpowiedzią na pojawiające się pytanie: co zrobić z gałęziami w ogrodzie? Urządzenie to charakteryzuje się prostą budową i co za tym idzie prostą obsługą. Praca bijaka przypomina nieco tę wykonywaną przez tradycyjną kosiarkę do trawników, jednak noże obracają się w pionie, a nie w poziomie. Różnica polega na tym, że bijaki są znacznie mocniejsze, twardsze i dużo bardziej przystosowane do cięcia drewna.

Zostawić czy zebrać?

Do wyboru mamy dwie możliwości. Pocięte gałęzie możemy albo zostawić albo zebrać. Pozostawione w sadzie pełnią bardzo ważną funkcję w bilansie wodnym sadu. Zrębki ograniczają parowanie wody z powierzchni gleby wpływając między innymi na wzrost drzew. Ściółka przygotowana ze zrębków pozwala utrzymać wilgotność oraz równomierną temperaturę gleby. Zahamowany zostaje również wzrost chwastów. To rozwiązanie ma jednak swoje wady. Główną z nich jest fakt, że ściółka ze zrębek to świetne miejsce do żerowania gryzoni. Poza tym jeśli nie kontrolujemy tego odpowiednio może dojść do gnicia.

Jeśli jednak postanowimy zebrać z pomocą przychodzą nam specjalistyczne maszyny takie jak…rozdrabniacz bijakowy. Znajdziemy go również pod nazwą mulczer lub rozdrabniacz wirnikowy. Obecna w ofercie wielu sklepów znajdziemy różnego rodzaju rozdrabniacze bijakowe – przykładem jest strona hary-janson.pl. Obsługa sklepu doradzi i pomoże wybrać najlepszą z możliwych opcji.

Materiał można również zebrać. Można zebrać gałęzie lub je rozdrobnić i zebrać zrębki. Do tego celu posłuży nam na przykład rozdrabniacz bijakowy z systemem automatycznego zbioru. Znajdziemy przy nim podbieracz. Po rozdrobnieniu gałęzie transportowane są do worka lub innego pojemnika co ułatwia późniejszy transport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *