Przepustnice przemysłowe – jaką wybrać?

Przyglądając się elementom nowoczesnych armatur, wykorzystywanych na terenie polskich zakładów, nie sposób jest przeoczyć przepustnice przemysłowe. Są one rodzajem zaworów grzybkowych, wykorzystywanych chociażby w branży hutniczej, spalarniach odpadów czy też instalacjach biogazowych. Te niezwykle skuteczne osprzęty odznaczają się prostą, solidną konstrukcją oraz znakomitą efektywnością, umożliwiającą bezproblemowe odcięcie oraz regulację przepływu cieczy, nawet tych najbardziej szkodliwych. Aby możliwe było jednak uzyskanie zamierzonej skuteczności działania nowej armatury, konieczny jest zakup przepustnicy, dostosowanej do naszych potrzeb. Z tego też powodu, w niniejszym artykule przybliżymy Wam charakterystykę tych specjalistycznych zaworów.

Budowa przepustnicy

Wszystkie przepustnice przemysłowe opierają swoją konstrukcję na centralnym cylindrze, wewnątrz którego umieszczony został specjalny wał. Jeden z końców wału wystaje poza cylinder, umożliwiając nam tym samym podłączenie siłownika. Drugi z końców łączy wał z cylindrem za pomocą specjalnego dysku, który, obracając się, reguluje przepływ cieczy. Całością steruje z kolei siłownik, czyli, zależnie od modelu, napęd pneumatyczny/elektryczny lub przekładnia ślimakowa. Za szczelność przepustnicy odpowiadają z kolei uszczelki i manszety. Przeszukując dostępne oferty, z pewnością zetkniemy się z zaworami o klapach zarówno okrągłych, jak i prostokątnych, nazywanych żaluzjowymi. Umożliwi nam to dostosowanie armatury do naszej instalacji.

Przepustnice do zadań specjalnych

Nie zapominajmy, że oprócz standardowych modeli, przepustnice przemysłowe występują na rynku pod różnymi postaciami, opracowanymi z myślą o konkretnych instalacjach. Jednym z przykładów jest tu przepustnica spalin, wyposażona w barierę powietrzną. Podwójne tarcze zapewniają jej stuprocentową szczelność, co czyni przepustnicę tego typu znakomitym wyborem dla spalarni czy huty. Przy pracy z materiałem sypkim oraz gazami, powinniśmy rozważyć zakup solidnej zasuwy nożowej, odpornej na działanie wysokich temperatur. Przy układach kogeneracji oraz trigeneracji, konieczne będzie z kolei zainstalowanie tzw. divertera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *