Młotki – budowa, zastosowanie i rodzaje

Młotek to narzędzie, które każdy kojarzy i wie, do jakich czynności służy. Jednak niewiele osób wie, że każdy młotek ma odmienne zastosowanie. Dowiedz się jakie rodzaje młotków możemy wyróżnić oraz w jakich celach są one używane. 

Do czego służy młotek i jak on wygląda?

Młotek jest niezwykle popularnym narzędziem ze względu na swoją funkcję. Można go spotkać w skrzynce u każdego doświadczanego pracownika branży budowlanej oraz poważnego majsterkowicza. Obecnie na rynku możemy zakupić nie tylko tradycyjne młotki, ale i również elektryczne oraz pneumatyczne. Za pomocą młotka możemy rozdrabniać lub kruszyć materiały, a także wbijać gwoździe i wzmacniać metalowe struktury tworząc kliny. Klasyczne młotki mają szerokie zastosowanie, jednak z czasem inżynierowie stworzyli wiele rodzajów tego typu narzędzi dostosowanych do konkretnej specyfiki pracy. 

Pomimo tego, że młotek został opracowany w epoce brązu, to jego wygląd znacząco się nie zmienił. To, co się zmieniło to metody jego pozyskiwania oraz materiały potrzebne do jego stworzenia. Klasyczny młotek składa się z obucha oraz trzonu tworząc literę T.  Obecnie możemy wyróżnić młotki: uniwersalne, ciesielskie, stolarskie, ślusarskie czy blacharskie. W naszym artykule opiszemy powszechnie znane w budownictwie młotki blacharskie.

Młotki blacharskie – charakterystyka

Młotki blacharskie posiadają główki wykonane z różnych materiałów tj. drewno, tworzywo czy stal. Główki stalowe zazwyczaj są pokryte cienką gumową warstwą. Młotki blacharskie w górnej części zazwyczaj są zakończone gładkimi bijakami. Czołowi producenci oferują młotki blacharskie z wymiennymi główkami. Młotki tego typu są używane do blach. Dzięki nim możemy blachy obrabiać, giąć, wygładzać czy prostować. 

Jak wybrać młotek spośród tylu rodzajów?

To jakie rodzaje młotków wybierzemy do swojego domu, powinno być uzależnione od tego, jakie prace będziemy tymi narzędziami wykonywać.  Domowe prace remontowane zazwyczaj nie wymagają specjalistycznego sprzętu, dlatego nabycie młotka uniwersalnego oraz stolarskiego powinno być w pełni wystarczające. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *