Mandaty z fotoradaru – co warto o nich wiedzieć?

Mandaty z fotoradarów to temat, którego próbuje unikać wielu z nas. Jednak wszystko się zmienia, gdy sami taki otrzymamy. Kiedy może tak się stać? Co robić, gdy dotrze do nas mandat z fotoradaru? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

 

Co rejestrują fotoradary?

Fotoradary to specjalnie opracowane urządzenia, które są w stanie zarejestrować wszystkie wykroczenia kierowców. Na terenie Polski jest ich ponad 500 i choć większość z nich jest dobrze oznakowanych, to nie brakuje osób, które są przyłapane na znacznym przekroczeniu dozwolonej prędkości. Wiadomo, że w takich przypadkach mandat z fotoradaru będzie tylko formalnością, ponieważ mamy do czynienia z rozwiązaniem, które ma za zadanie dyscyplinować kierowców i to bez fizycznej obecności funkcjonariuszy. 

Warto przy tym zaznaczyć, że fotoradary rejestrują nie tylko przekroczenie dozwolonej prędkości. Należy spodziewać się także mandatu za niezapięte pasy bezpieczeństwa, czy za prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy. Wszystko dlatego, że mamy do czynienia z urządzeniem, które rejestruje zdjęcia pojazdy, numeru rejestracji, prędkości pojazdu na danym odcinku drogi oraz twarzy kierowcy.

 

Mandat z fotoradaru – kiedy należy się go spodziewać?

Niestety nie ma z góry określonego czasu, w jakim może przyjść mandat z fotoradaru. Czasami wezwanie dostarczane jest po kilku dniach od zrobienia zdjęcia. W innych przypadku mamy do czynienia z mandatem, który może przyjść nawet po kilku miesiącach. Jednak przepisy prawa jasno mówią, że mandat za przekroczenie prędkości wykryty przez fotoradar musi być wystawiony w ciągu 180 dni od momentu trafienia sprawy do funkcjonariuszy policji. 

 

Mandat z fotoradaru – co robić?

Każdy z nas może zdecydować o tym, co zrobi. Jeśli będziemy chcieli mieć sprawę z głowy, to lepiej zapłacić mandat z fotoradaru. Jeśli uznamy, że kara została nałożona niesłusznie, mamy wątpliwości co do tego, kto jest na zdjęciu, to również dobrze możemy złożyć odwołanie i mamy na to 7 dni od momentu przyjęcia mandatu z fotoradaru. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *