Loża z nawiewem laminarnym – czym jest, jak działa i gdzie się ją stosuje?

Loża laminarna znajduje zastosowanie przede wszystkim w branżach laboratoryjnej i medycznej, choć to nie jedyne jej wykorzystanie. Urządzenie umożliwiające pracę w sterylnych warunkach, chroni materiał przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Jak działa loża laminarna i gdzie jeszcze jej się używa?

Loża laminarna – jak działa to urządzenie?

W loży laminarnej, zwanej też komorą lub szafą laminarną, dochodzi do warstwowego i niezaburzonego przepływu jałowego powietrza. Wcześniej jest ono filtrowane przez filtr zanieczyszczeń stałych o wysokiej skuteczności. Loża z nawiewem laminarnym często jest wyposażona również w lampę ultrafioletową, dzięki której przestrzeń robocza zostaje dodatkowo wyjałowiona.

Laboratoria i… serwisy komputerowe

Działanie komory laminarnej sprawia, że znajdujące się w niej powietrze jest wolne od jakichkolwiek pyłów czy zanieczyszczeń. Tym samym umożliwia to bezpieczną pracę z materiałami medycznymi, przez co urządzenie jest wykorzystywane w głównej mierze w branżach medycznej i laboratoryjnej. Stosuje się je na przykład w mikrobiologii, genetyce czy wirusologii. Ze względu na to, że w szafie laminarnej panują sterylne warunki, sprawdza się ona także podczas przygotowywania mieszanek dla pacjentów odżywianych pozajelitowo.

Jednak loża laminarna jest też wykorzystywana w nieco mniej oczywisty sposób. Jakie nietypowe zastosowania znajduje to urządzenie? Używają go między innymi pracownicy serwisów telefonów komórkowych czy komputerów. Idealnie czyste powietrze, wolne od pochodzących z zewnątrz zanieczyszczeń stwarza doskonałe warunki do regeneracji wyświetlaczy czy odzyskiwania danych z dysków, kart pamięci i banków danych. Komory laminarne można spotkać przede wszystkim w profesjonalnych punktach serwisowych, które, dzięki ich wykorzystaniu, mogą podejmować się nawet bardziej skomplikowanych napraw sprzętu elektronicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *