Laski dla niewidomych – ułatwienie w codzienności

Laski dla niewidomych to specjalnie zaprojektowane narzędzia, które pomagają niewidomym w wykonywaniu codziennych czynności. Dotychczas to białe laski służyły niewidomym jako główne narzędzie pracy w przestrzeni publicznej i w wielu innych czynnościach takich jak chodzenie, siadanie, znajdowanie przejść dla pieszych na ruchliwych ulicach. To niezbędny przedmiot, który pomaga w samodzielnej orientacji w miejscach publicznych. 

 

Laski dla niewidomych – co warto o nich wiedzieć?

 

Pierwsza laska dla niewidomych powstała w Bristolu z inicjatywy Jamesa Biggsa, który był fotografem. Gdy stracił wzrok w 1921 roku wpadł na pomysł stworzenia białych lasek, które pomagałyby osobom niewidomym w codziennych czynnościach. Jego pomysł upowszechnił się w Anglii w latach 30 XX wieku i od tamtej pory aż do dziś białe laski są używane przez osoby niewidome na całym świecie. Dla niewidomych w laskach tego typu udogodnienia pozwalają na normalne życie, dlatego wykorzystuje się laski dla niewidomych. Przede wszystkim za pomocą tego typu przedmiotów mogą czuć się bezpiecznie, gdy przechodzą przez przejścia dla pieszych, ale również wykonywać wiele innych czynności.

https://lumen.pl/laski-dla-niewidomych

 

Jakie są rodzaje lasek dla niewidomych? 

 

Do najpopularniejszych z nich zaliczyć można laski dla niewidomych dorosłych, dla dzieci, laski składane, sygnalizacyjne czy w jednolitych barwach. Jednymi z najczęściej wybieranych lasek są laski składane dla niewidomych, których powierzchnia pokryta jest specjalną folią odblaskową, dzięki czemu ułatwiają one innym zauważenie osoby niewidomej w ciemności. Gumowa i bardzo ergonomiczna rękojeść takiej laski pozwala na wygodne użytkowanie w każdej sytuacji. Ciekawostką tego modelu jest to, że może być bardzo wygodnie złożony na pięć części, co pozwala zaoszczędzić miejsce na przechowywaniu takiego narzędzia. 

 

Jakie jeszcze są rodzaje lasek dla niewidomych? Niewidomi bardzo często decydują się również na wybranie innych rodzajów lasek. Laski sygnalizacyjne charakteryzują się tym, że składają się na siedem części, mają sygnał dźwiękowy, który informuję osobę niewidomą o niebezpieczeństwie na drodze oraz mają mniejszą wagę od typowych lasek składanych. Dlaczego warto w nie zainwestować? Przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo osób niewidomych i pomagają im uporać się z najbardziej niebezpiecznymi sytuacjami na drogach. Są też laski dla niewidomych w jednolitych kolorach, idealne dla osób, które codziennie pokonują samodzielnie mnóstwo kilometrów. Wśród wszystkich rodzajów lasek dla niewidomych, to właśnie te w jednolitych barwach są najlżejsze. To tłumaczy również dlaczego są tak chętnie kupowane. 

 

Niewidomi w laskach – w jaki sposób laski im pomagają? 

 

Laski dla niewidomych zostały stworzone po to, aby osobom niewidomym ułatwiać poruszanie się po domu i w przestrzeniach publicznych. Są tak zaprojektowane, aby informowały niewidomych o potencjalnym niebezpieczeństwie na drodze. Ponadto niewidomi w laskach czują się dzięki nim bezpieczniej, dlatego chętniej decydują się na zakup tego typu przedmiotów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *