Kombajny – marki i producenci

Każdy znaczący producent sprzętu rolniczego posiada w swojej ofercie na sprzedaż kombajny. Jak na każdym rynku tak i na rynku maszyn rolniczy są mniej i bardziej renomowani producenci.

Do liderów światowych z całą pewnością zaliczyć można przedsiębiorstwo John Deere. Kombajny tego producenta uważane są za najlepsze, najbardziej wytrzymałe i niezawodne. Części do kombajnów zbożowych tej marki cieszą się wielkim uznaniem.

Jeżeli chodzi o rynek w naszym kraju to do najbardziej popularnych producentów należałoby zaliczyć produkty włoskiej marki New Holland. Dodatkowo zaletą tego producenta jest to, że część produkcji jest wykonywana w Płocku, gdzie kiedyś produkowane były znane Polskie kombajny Bizon i Vistula. W Płocku produkowane są również części do kombajnów zbożowych.

Jeżeli chodzi o rynek europejski to najbardziej uznanym producentem jest niemieckie przedsiębiorstwo Classe. Produkt ten jest bardzo renomowany, uznawany jest za najbardziej wydajny i do jednego z modeli tego producenta należy nieoficjalny rekord świata w efektywności zbiorów. Modelem tym jest Classe Lexion 780. Podczas testów w ciagu ośmiu godzin pracy udało się zebrać tym kombajnem rewelacyjną ilość zboża. Prawie 676 ton, co stanowiło wynik lepszy o ponad 10% od poprzedniego rekordu.

Na rynku Rosyjskim najpopularniejsze są kombajny rodzimej marki Rostsielmasz. Marka to powstała w Rosji w czasie wielkiej industrializacji wsi w 1930 roku i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Udział na rynku światowym tego producenta szacuje się na ponad 20 procent. Jeżeli chodzi o rynek rosyjski to właściwie nie ma konkurencje sprzedając ponad 80 procent nowych kombajnów.

Koszty kombajnów

Kombajny z całą pewnością nie należą do tanich urządzeń. Najtańszy kombajn kosztuje tyle co luksusowy samochód, ale kombajny w tej cenie wcale nie mają dużej mocy. Zazwyczaj nie przekracza ona 240 koni mechanicznych. Takiego rodzaju kombajny z taką mocą są przeznaczone do obsługi niewielkich gospodarstw. Jeżeli chcemy zainwestować w dobry sprzęt to musimy liczyć się z wydatkiem powyżej miliona złotych. Oczywiście w takiej cenie dostaniemy najwyższe jakości sprzęt naszpikowany nowoczesnymi technologiami. Jednak takiego rodzaju kombajny nie są potrzebne każdemu, szacuje się, że gospodarstwo powinno mieć ponad 500 hektarów, aby zakup takiego ciągnika był opłacalny.

Oczywiście trudno sobie dzisiaj wyobrazić pole bez kombajnów, jednak koszty zakupu są bardzo wysokie. Jeżeli ktoś nie ma środków na zakup kombajnu to może go sobie wypożyczyć. Wówczas płacimy za godzinę pracy i mamy spokój. Godzina pracy kombajnu to kilkaset złotych.

Jeżeli jednak decydujemy się na zakup to zdecydowanie warto przemyśleć opcję zakupu używanego sprzętu. Oczywiście trzeba wszystko dokładnie przeliczyć, może jednak być tak, że wynajem nie będzie już opłacalny i wówczas zakup własnego sprzętu będzie jak najbardziej opłacalny. Zwłaszcza, że możemy znaleźć bardzo dobre i wydajne kombajny w rozsądnej cenie jeżeli są używane. Trzeba jedynie dokładnie poszukać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *