Koła do wózków widłowych – jakie wybrać?

Opony wózków widłowych zapewniają stabilność i prawidłową styczność całej konstrukcji maszyny z podłożem, która zmienia się w zależności od zadania. Z tego względu zestawy kołowe wózków widłowych powinny być odpowiednio dopasowane do podłoża, a także w czasie użytkowania powinny być odpowiednio konserwowane. Jakie koła dobrać do wózka widłowego w Twojej firmie? Poniżej prezentujemy koła do wózków widłowych, które są najczęściej wybierane.

Pneumatyczne koła do wózków widłowych 

Są to koła do wózków widłowych pompowane wewnątrz powietrzem. Opony tego typu łatwo się montuje do wózka i ta cecha często przekonuje do ich zakupu. Ze względu na to, że są to opony wypełniane powietrzem, zapewniają one właściwości amortyzujące. Wózek na takich oponach może z dużą szybkością poruszać się po różnych nawierzchniach. To, co zachęca do kupna takich opon to ich cena, która jest bardzo atrakcyjna wobec cen za inne typy opon. Jednak, jak to bywa w życiu, mniejsza cena jest związana z mniejszą odpornością na uszkodzenia. Z tego względu zestawy kołowe pneumatyczne zmuszają do częstszych wymian. 

Elastyczne koła do wózków widłowych 

Opony elastyczne reprezentują opony z pełnej gumy. Posiadają one dwie warstwy amortyzujące, co powoduje, że wózek może wolno się poruszać, gdy jeździ po drodze posiadającej nierówności. Z powodu wstrząsu, jakie generują te opony, przewożenie delikatnych materiałów w postaci szkła nie jest zalecane.

Zestawy kołowe elastyczne cechują się krótką żywnością w wyniku tarcia, co wpływa na konieczność częstej wymiany. Tarcie powoduje nagrzanie opony, uniemożliwiając dalszą pracę wózka widłowego. Czas nagrzania się opon jest zależny od materiału opony, a przy najtańszych egzemplarzach nagrzanie może nastąpić już po 3-4 godzinach. 

Superelastyczne koła do wózków widłowych 

Opony superelastyczne, różnią się tym od elastycznych, że posiadają dodatkową trzecią warstwę gumy. Pomimo znacznie wyższej ceny za te zestawy kołowe, nie posiadają one wad, które zostały wymienione przy powyższych opisach opon pneumatycznych oraz elastycznych. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *