Jaki wybrać Kocioł C.O.?

Chcesz zakupić nowy kocioł c.o., jednak jest tyle modeli bazujących na odmiennych rozwiązaniach technicznych, że trudno Ci wybrać? Dlatego przed zakupem, warto dowiedzieć się, jak działają typowe rodzaje kotłów co. Z poniższego artykułu dowiesz się czym sugerować się przy wyborze kotła oraz poznasz kilka rodzajów kotłów. 

Moc kotła

Zastanawiając się jaki kocioł wybrać, warto wziąć pod uwagę jedno z wielu kryteriów kotłów, czyli moc. Wybrany kocioł powinien cechować się odpowiednią mocą, ponieważ w innym razie kocioł ze zbyt dużą mocą może zużywać zbyt dużo paliwa oraz może być mniej energooszczędny. Zbyt mała moc kotła na potrzeby domu może sprawić, że urządzenie nie będzie efektywnie ogrzewać domu. Ponieważ obliczeniami mocy urządzeń zajmują się inżynierowe i są one skomplikowane, warto skorzystać z gotowych tabel, które można znaleźć w internecie.

O czym należy pamiętać przy sprawdzaniu mocy kotła?

Wybierając moc kotła, który docelowo ma być źródłem ciepła, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Moc kotła będąca jako maksymalna może być odmienna od tej obliczonej. Dlatego najlepiej przy obliczeniach założyć użycie wysokojakościowego paliwa oraz optymalny przepływ powietrza. Każdy kocioł obsługuje dany typ paliwa i jego moc jest zawsze opisana w specyfikacji. Przy obliczaniu powierzchni ogrzewanej nie należy brać pod uwagę garażu, piwnicy, komórki czy pomieszczenia gospodarczego, które tak naprawdę nie są ogrzewane. 

Rodzaje kotłów C.O.

Na rynku możemy zakupić kotły co gazowe, kotły elektryczne czy kotły węglowe. Każdy odmienny typ potrzebuje innego paliwa i działa w odmienny sposób.

Kotły co gazowe wymagają montażu infrastruktury przesyłowej oraz instalacji zbiornika. Kotły co gazowe cechują się niezwykłą wydajnością, także nie emitują sadzy.

Kotły elektryczne są coraz chętniej kupowane z uwagi na ich atrakcyjną cenę. W domach jednak, aby takie kotły się opłacały, gospodarstwo domowe musi być prosumentem energii lub powierzchnia do ogrzania musi być niewielka. Kotły węglowe nie wymagają szczególnie rozwiniętej infrastruktury. Jednak trzeba częściej dostarczać kotłowi paliwa. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *