Jak przebiega prawidłowa regeneracja filtrów DPF?

Filtry DPF to nowoczesne rozwiązanie, będące obecnie normą we współczesnej motoryzacji. To właśnie dzięki nim, wysokoprężne silniki mogą pracować bez większych ograniczeń, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla środowiska. Jest to szczególnie istotne w dużych miastach, w których jeszcze kilka lat temu istniało poważne zagrożenie zaniku warstwy ozonowej. Pomimo swojej nowoczesności, każdy filtr zacznie się z czasem zużywać, co sprawia, że konieczna jest jego regeneracja. Decydując się na czyszczenie DPF w Warszawie lub innym dużym mieście, nie powinno się jednak zapominać o sprawdzeniu, czy interesujący nas warsztat faktycznie dokonuje należytych procedur naprawczych. Oto, co warto jest wiedzieć na temat regeneracji.

Czy filtry mogą czyścić się same?

Wielu z nas zastanawia się zapewne, dlaczego czyszczenie filtrów DPF w warsztacie jest konieczne, skoro komponenty te są reklamowane jako samoczyszczące. I tak jest w istocie – filtry DPF wypalają nadmiar nagromadzonej sadzy podczas jazdy. Problem tkwi jednak w tym, że rozwiązanie to najlepiej sprawuje się podczas jednolitego tempa pracy, czyli podczas, na przykład, jazdy po autostradzie. Stanie w korku lub krótka przejażdżka do sklepu sprawiają z kolei, że filtr zatyka się jeszcze bardziej. Wypalanie nie usuwa także powstałego popiołu. A ponieważ zapchany element wiąże się z ryzykiem poważnych uszkodzeń wozu, profesjonalne czyszczenie nierzadko staje się rozwiązaniem obowiązkowym.

W jaki sposób specjaliści dokonują odnowy filtrów DPF?

Jeśli filtr nie jest zanieczyszczony w bardzo dużym stopniu, warsztat może zdecydować się na tzw. wypalanie serwisowe. Cylindrom dostarcza się wówczas jeszcze większą dawkę paliwa, zaś nad pracą układu czuwa zaawansowany komputer diagnostyczny. Procedura ta pozwala na prawidłowe funkcjonowanie filtra nawet na kilka następnych miesięcy.

Regeneracja filtrów cząstek stałych o wyższym stopniu zabrudzenia wymaga z kolei wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Za najskuteczniejszą metodę uchodzą obecnie zaawansowane myjki hydrodynamiczne, które bezproblemowo radzą sobie z popiołem, nagarami oraz innymi zanieczyszczeniami, które zatykają filtr. Szukając zakładu, zajmującego się odnową takich elementów, zawsze sprawdzajmy, w jaki sposób mechanicy w nich pracujący dokonują regeneracji. Nie jest bowiem rzadkością, że natkniemy się na specjalistów, którzy będą wykorzystywać zwykłe detergenty lub inne nieskuteczne metody. A ponieważ działanie filtra ma kluczowy wpływ na kondycję samego samochodu, decydowanie się na tanie, półprofesjonalne czyszczenie często wiąże się z kosztownymi konsekwencjami. Polecane czyszczenie filtrów DPF: dpf-technologies.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *