Filtry do sprężarek – Jak dbać o filtry sprężonego powietrza?

Filtry do sprężarek dzielą się na różne rodzaje w zależności od pełnionej funkcji w instalacjach sprężonego powietrza. Wśród nich wyróżnia filtry sprężonego powietrza. Dzięki nim możliwe jest oczyszczenie instalacji z pyłów, wody, oleju mając niebagatelny wpływ na trwałość urządzeń. Dobrej jakości filtry do sprężarek chronią narzędzia pneumatyczne przed dostaniem się zanieczyszczeń z powietrza do wnętrza instalacji.

Rodzaje filtrów do sprężarek

Filtry sprężonego powietrza dzieli się, biorąc pod uwagę poziom filtracji na: filtry wstępne, dokładne, końcowe oraz węglowe. Między sobą różnią się one zapewnianą klasą czystości filtrowanego powietrza. Filtry wstępne usuwają zanieczyszczenia na poziomie 5μm. (III klasa czystości wg normy ISO 8573-1), dokładne umożliwiają filtrację min. 1 μm dla cząstek stałych oraz mniej niż 0,1 mg/m3 dla cząstek olejowych. (II klasa czystości wg normy ISO 8573-1). W przypadku filtrów końcowych mowa jest o usuwaniu zanieczyszczeń min. 0,1 μm dla cząstek stałych oraz 0,01 mg/m3 dla zanieczyszczeń olejowych. (I klasa czystości wg normy ISO 8573-1) – to najwyższa z możliwych dokładności. Filtry węglowe natomiast to filtracja zanieczyszczeń olejowych na poziomie 0,008 mg/m3 (I klasa czystości wg normy ISO 8573-1). Wszystkie rodzaje filtrów dostępne są na stronie spółki VECTOR Sp. z o.o.

www.powietrze.com.pl

Dlaczego warto stosować oryginalne filtry do sprężarek?

W przypadku zamienników nie ma co liczyć na standaryzację urządzeń takich jak filtry sprężonego powietrza. Tylko właściwie dobrane filtry zapewnią właściwe działanie kompresora, wydłużając jego żywotność. Oryginalne filtry do sprężarek są również gwarantem bezpieczeństwa pracy potwierdzonym certyfikatami i spełnianiem określanych norm jakościowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku stosowania urządzeń w branży medycznej, farmaceutycznej, spożywczej czy chemicznej.

Regularna wymiana filtrów, zakupionych z pewnego źródła znacząco wpływać będą na wydłużenie okresów pomiędzy kolejnymi przeglądami, przyczyniając się do obniżenia kosztów eksploatacji urządzenia. Według zaleceń producentów przyjmuje się, że dla utrzymania fabrycznej wydajności kompresorów dobrze jest wymieniać je nie raz w roku, a co 2-3 tysiące godzin pracy.

Jak kupić filtry sprężonego powietrza?

Podczas zakupu filtrów do sprężarek należy zwrócić uwagę na kilka czynników, z których jednym z ważniejszych jest sprawdzenie wielkości przyłącza, czyli ocenie typu i średnicy gwintu, oraz wybranie rodzaju spustu (automatyczny bądź ręczny). Dobrej klasy filtry do sprężarek będą wyposażone w bezciśnieniowe, automatyczne spusty kondensatu, manometry różnicowe sygnalizujące konieczność wymiany wkładu i obsługi filtra. Dlatego kupując filtr do kompresorów, trzeba dokładnie określić zakres filtracji i jego precyzję do warunków, w jakich będą pracować. Istnieje bowiem szereg branż, w których bezwzględnie należy zapewnić wyższą klasę czystości filtrowanego powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *