Dlaczego warto jest wykorzystywać transportery taśmowe?

Przenośniki taśmowe to urządzenia, które na dobre wpisały się już w standard wyposażenia różnych przedsiębiorstw.

Korzystają z nich przetwórnie mięsne, zakłady cukiernicze czy też drukarnie. Odznaczają się one bowiem niewielkimi kosztami oraz sporą praktycznością, umożliwiającą utrzymywanie norm produkcyjnych każdego dnia. Jeżeli dopiero rozpoczynamy jednak naszą działalność i zastanawiamy się, czy transportery taśmowe faktycznie przydałyby się naszym halom produkcyjnym, dobrze jest już na wstępie poznać ich atuty.

Największe zalety przenośników taśmowych

Jak wspomnieliśmy na wstępie, urządzenia te są bardzo tanie, w porównaniu z innymi rodzajami przenośników dostępnych na rynku. Cechuje je też bardzo prosta instalacja, dzięki której bardzo szybko możemy uruchomić produkcję. Transportery taśmowe są przy tym dostosowane do różnych gałęzi przemysłu, zaś w naszym interesie leży jedynie zakup takiej maszyny, która powstała z myślą o prowadzonej przez nas działalności. Maszyny te mogą przenosić zarówno produkty niewielkich rozmiarów, jak i duże przedmioty pokroju mebli.

Zależnie od potrzeb, możemy transportować produkty zarówno w poziomie, jak i w pionie. W przeciwieństwie do innych przenośników dostępnych na rynku, modele taśmowe mogą być bowiem nachylone pod dowolnym kątem. Urządzenia te charakteryzują się także wysoką kulturą pracy – nie wytwarzają one przeszkadzającego hałasu, zaś głośniejsze ich działanie jest przeważnie objawem zużycia się któregoś z elementów. Jeśli zachodzi taka potrzeba, transporter można także zabudować, integrując go z konstrukcją hali.

Z czego są zbudowane?

Zasadnicza część urządzenia jest wykonywana ze stali lub aluminium. W obu wypadkach wykorzystuje się materiały najwyższej jakości, aby przenośnik nie rdzewiał z upływem czasu, a także był odporny na uszkodzenia mechaniczne. Po blacie transportera przesuwa się taśma, zaś za napęd odpowiadają specjalnie zaprojektowane rolki. Nierzadko możemy też spotkać zabezpieczające taśmy, mające na celu, na przykład, powstrzymać transportowane produkty przed wysypaniem się.

To, z jakich materiałów wykonane są same taśmy, zależy od ich przeznaczenia. W przenośnikach, mających służyć do transportu walizek na lotniskach, wykorzystuje się dwie/trzy warstwy tkaniny, które powleka się specjalnym materiałem PVC. Konstrukcja ta zapewnia taśmie wytrzymałość oraz ognioodporność.

Jeśli taśma ma się odznaczać minimalnym tarciem, dzięki któremu uzyskuje się lepszą nośność oraz mniejsze zużycie energii, wówczas wykorzystuje się materiały pokroju tkaniny poliestrowej, impregnowanej polichlorkiem winylu, czyli właśnie wyżej wspomnianym PVC.

W przetwórstwie drewna lub metalu, transportery taśmowe pojawiają się z kolei w wersji nietkanej. W centralnej części taśmy umieszcza się wówczas wzmacnianą membranę ochronną, zaś w ich osnowach wykorzystuje się różne rodzaje gum. Taśmy tego typu są bardzo ciche, a także odporne na działanie chemikaliów oraz ścieranie.

Powyższe przykłady to jedynie część ogromu opcji, jakie udostępniają nam producenci przenośników taśmowych. Zanim dokonamy jednak zakupu, pamiętajmy, że niezwykle istotne jest sprawdzenie wiarygodności interesującej nas firmy. U renomowanego producenta zapłacimy oczywiście więcej, lecz odpowiednio dobrany transporter będzie w stanie służyć nam przez bardzo długi czas, zapewniając optymalne tempo produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *