Czym powinna charakteryzować się uniwersalna szlifierka kątowa?

Szlifierka kątowa to niezwykle wszechstronne elektronarzędzie, za pomocą którego bez trudu tniemy, polerujemy oraz szlifujemy szeroką gamę powierzchni. Nie dziwi więc fakt, że korzystają z niej zarówno specjaliści z różnych branż, jak i okazjonalni majsterkowicze. Wiele osób, planujących dopiero zakup szlifierki, zastanawia się jednak, który z modeli faktycznie sprawdzi się najlepiej w ich przypadku. Na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo narzędzi tego typu, takich jak sprzęty Milwaukee czy też półprofesjonalna szlifierka kątowa Hitachi 125. Wybór solidnego, wszechstronnego narzędzia nie zawsze należy więc do szczególnie prostych. Z tego też powodu, w niniejszym artykule podpowiemy, na co powinniśmy zwrócić uwagę, szukając przystępnego modelu do szerokiej gamy prac.

 

Od rozmiaru po ergonomię

Jeśli interesuje nas szlifierka o sporej wszechstronności, warto jest postawić na optymalne rozwiązanie, jakim jest tarcza o średnicy 125 mm. Jej rozmiar pozwoli nam bowiem na wygodną obróbkę, zaś ewentualna wymiana tego elementu wyniesie nas znacznie mniej, niż w przypadku dużych modeli o średnicy 230 mm. Nowoczesne modele, na przykład szlifierka kątowa Hitachi 125, posiadają przy tym specjalną blokadę wrzeciona, ułatwiającą wymianę tarczy, a także nisko położoną głowicę, dzięki której manewrowanie narzędziem staje się dużo wygodniejsze. Niezwykle istotna jest tu również ergonomia takiego narzędzia. Ma ona bowiem wpływ nie tylko na komfort, ale również bezpieczeństwo użytkownika. Z tego też powodu, dobra szlifierka powinna być zarówno lekka, jak i wygodna w trzymaniu.

 

Kultura pracy szlifierki

Poszukując szlifierki kątowej do prostszy prac, nie powinniśmy zapominać także o kulturze pracy tego narzędzia. Wspomniana wyżej szlifierka kątowa Hitachi 125 została wyposażona w łożysko igiełkowe głowicy, poprawiającego estetyczność obróbki. Dodatkowym atutem są tu także odpowiednie zabezpieczenia, zapewniające izolację przewodów silniczka oraz ochronę przed pyłem, towarzyszącym ścieraniu warstw. Dzięki tego typu rozwiązaniom, szlifierka odznacza się dłuższą żywotnością. Pamiętajmy jedynie o prawidłowym korzystaniu z tego typu narzędzi – zbyt mocne dociskanie ich do obrabianych powierzchni sprawia bowiem, że możemy uszkodzić nie tylko szlifowany element, ale też tarczę szlifierki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *