Bezpieczne grzanie

Zanieczyszczone instalacja CO może nie tylko być mało wydajna, ale także stanowić niebezpieczeństwo. Tylko regularny przegląd da nam gwarancję tego, że centralne ogrzewanie będzie działać bezawaryjnie przez długie lata. 

 

Walcz z korozją i osadami

W wymiennikach ciepła oraz w instalacji nietrudno o zanieczyszczenia, a mogą one pochodzić z różnych źródeł – jak na przykład osady, które są efektem tworzącego się na wodzie kamienia, a także pochodzące z korozji, której ulegają rury. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ich jest czyszczenie chemiczne instalacji centralnego ogrzewania. Ważne jest, aby przeglądów dokonywać często i regularnie, bo osady sprawiają, że zmniejsza się średnica przewodów instalacyjnych, co może doprowadzić do ich całkowitego zapchania. Nowoczesne kotły powinny być nie tylko skuteczne, ekologiczne i ergonomiczne, ale także spełniające standardy bezpieczeństwa. W tym celu producenci wyposażają je między innymi w czujniki ciągu kominowego, przyrząd do analizy spalin oraz zawór bezpieczeństwa.

 

Płukanie ma znaczenie

Nic jednak nie zastąpi regularnych przeglądów i czyszczenia instalacji. Powinniśmy to robić co najmniej raz na pięć do ośmiu lat. Jeżeli nie jesteśmy obeznani w tej tematyce, to przegląd najlepiej zlecić fachowcom, którzy dokonają rzetelnej oceny stanu naszej instalacji. Pierwszym etapem czyszczenia jest płukanie instalacji, co pozwoli pozbyć się z niej osadów pochodzących z wody. Do ogrzewania wykorzystujemy wodę, która wcześniej nie jest poddawana demineralizacji, dlatego zawarte w niej składniki mogą tworzyć szkodliwy dla działania instalacji osad. Płukanie jest bardzo ważną częścią czyszczenia instalacji, bowiem w ten sposób zapobiegamy korozji, która może poczynić spustoszenie. Regularne czyszczenie instalacji grzewczej nie tylko przedłuża jej żywotność, ale pozwala także obniżyć koszty eksploatacji oraz uniknąć awarii. Chemiczne czyszczenie instalacji to kolejny etap po płukaniu, dzięki temu wszelkie osady, które jeszcze pozostały, rozpuszczają się, a ryzyko powstania korozji się zmniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *